Po zaplanowanym na ten dzień spacerze w siedzibie NOSPR grupa rowerowa wyruszyła po godz. 12:00, do Będzina na "Dzień otwarty" w zajezdni tramwajowej.
Kierująca peletonem Pani Ela zrazu pokazała czego dzisiaj oczekuje i pomknęliśmy jak te charty za zającem. Bogucice, Dąbrówka, skrawek Sosnowca, Grodziec, Czeladź Piaski i zatrzymujemy się przy Kościele p.w. Matki Bożej Bolesnej, na ten czas niedostępny. Dalej to już skwer noszący nazwę 'Placu im. Victora Viannay'a', Wysoka na 4 metry lampa górnicza z inskrypcją ku pamięci twórcom Piasków którzy ofiarowali mieszkańcom godne życie.
Dłuższa jazda ulicą 'Trzeci Szyb' i zatrzymujemy się przy cmentarzu żydowskim w pobliżu dzisiejszego centrum handlowego M1 .
Jak przeczytałem na stronie "Wirtualny Sztetl" : 'Podczas II wojny światowej w tylnej części cmentarza pochowano ciała około 100 Żydów spalonych w synagodze w Będzinie. Później pochowano tutaj także ciała ok. 400 Żydów zamordowanych w sierpniu 1943 r. w czasie akcji likwidacji getta w Czeladzi.'
Dalsza droga wiodła w stronę niedalekiego już Będzina i zajezdni tramwajowej. Dzień Otwarty Zajezdni Tramwajowej w Będzinie trwa na całego, Grochówka z chlebem, losowanie nagród, prezentacja taboru i.t.p.
Opuszczamy zajezdnię.
Odwiedzamy Rzymskokatolicką Parafię św. Jadwigi Śląskiej, zamknięta.
Kierunek Grodziec, Park Rozkówka a w nim stadnina koni. Krótki postój, cherbata, kawa. Dalej granica na Brynicy, Przełajka, Bażantarnia, pole golfowe, Pszczelnik i wjazd na ul Cmentarną którą przez Fabryczną, ..., Konduktorską na Katowicki Józefowiec.
Przy kościele zakończenie wycieczki.
Zdjęcia z wycieczki
Czeladź-Piaski Plac Wiktora VIANNAYA
Czeladż-Piaski Lampa Górnicza na Placu Wiktora VIANNAYA