Z inicjatywy Pani Eli grupa w liczbie osób 19-tu pociągem relacji Gliwice-Częstochowa dojechała do stacji Dąbrowa Górnicza-Gołonóg.
Czoło grupy po wskazaniu przez Wieska kierunku marszu ruszyło, a celem był zbiornik wodny Pogoria III.
Pogodę można określić jako sprzyjająca tego typu wypadom, zachmurzenie pełne, pokrywa śniezna ledwo co, temperatura lekko poniżej zera, podmuchów brak a w chwilli krótkotrwałego opadu śniegu ledwo co.
Do brzegu jeziora dotarliśmy drogą asfaltową.
Co chwilę mijali nas biegnący osobnicy płci obojga, rodziny z dziatwą i psami.
Pani Ela przekazała historię powstania jak i użytkowania poszczególnych zbiorników, których jest cztery.
Na zbiorniku pokrytym lodem sporo miłośników wędkowania.
W miejscu wpływu wody z Pogori II, na sporym obszarze bez lodu, kaczuszki, łabędzie a może i inne ptactwo wodne spędzało kolejny dzień łagodnej tegorocznej zimy.