Zabrzeg - Goczałkowice Zapora - Ogrody "Kapias"

14 stycznia 2017 roku

Im znanymi drogami, ze stacji kolejowej Zabrzeg dotarli do drogi bezpośrednio doprowadzającej na koronę zapory.
Drogą spacerowa na koronie zapory, osnieżoną, a w wielu miejscach oblodzoną, co za bezpieczne nie było, zmierzali do jak bym to nazwał, jej początku.
Wykonali kilka fotek i dalej już idąc drogami Goczałkowic zameldowali się w Ogrodach "Kapias".


Jezioro Goczałkowickie(Zbiornik Goczałkowicki) – zbiornik zaporowy na Wiśle utworzony w 1956 roku przez spiętrzenie wód rzecznych zaporą w Goczałkowicach-Zdroju w województwie śląskim. Powierzchnia maksymalna zbiornika wynosi 3200 ha, a pojemność całkowita około 168 mln m³. Długość zapory wynosi 2980 m. Jest to zbiornik retencyjny zaopatrujący w wodę część Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Oprócz zaopatrzenia w wodę pełni on także funkcje przeciwpowodziowe, turystyczno-rekreacyjne. Okolice zbiornika są miejscem lęgowym wielu gatunków ptaków. Podczas gruntownej modernizacji w 2003 roku odnowiono koronę zalewu i "część spacerową" łączącą Goczałkowice-Zdrój z Zabrzegiem, dzięki czemu zbiornik Goczałkowicki stał się miejscem rekreacyjnym dla okolicznych mieszkańców i licznie odwiedzających go turystów.


na podstawie materiału z "Wikipedia- wolna encyklopedia"

Zapora na Wiśle w Goczałkowicach i Goczałkowice PKP

  • Do Zapory
  • Ujście z Zapory
  • Wejście na Zaporę
  • Goczałkowice PKP

Ogrody "Kapias"

  • Witam
  • Kapias 2
  • Kapias 3
  • Kapias 4

Turystyka ogrodowa to sposób na udany weekend poza domem. Można delektować się pięknymi widokami oraz podpatrzyć ciekawe pomysły. Ogród romantyczny, Ogród japoński, Altana z pawiem, Leśny zakątek, Zakątek nad Stawem, Sucha rzeka, Studnia, Ogrody: angielski, wiejski oraz zimowy – to wszystko można podziwiać w Ogrodach Pokazowych „KAPIAS”. Ogrody „KAPIAS” - jedno z piękniejszych miejsc w Polsce przyciąga nie tylko miłośników ogrodów. Zachwyca latem i jest cudowne jesienią a także zimą. Rośnie tam kilka tysięcy gatunków i odmian różnych roślin. Całość podzielono na tematyczne zakątki i zaułki. W ogrodach znajdują się ławeczki i altanki, gdzie można odpocząć i zauroczyć się widokami. Jest labirynt, igloo porośnięte roślinami oraz „hotel dla owadów". Z myślą o najmłodszych przygotowano ścieżkę edukacyjną poświęconą tematowi: Ogród i jego znaczenie w naszym życiu. Są place zabaw. Na terenie Ogrodów Pokazowych znajduje się restauracja oraz Centrum Ogrodnicze.
na podstawie materiału z portalu "Goczałkowice-Zdroj"


Piotr&Paweł